Fascynujące jest to, że Skandynawia – tak mały region geograficzny – miała tak silny wpływ na wzornictwo, począwszy od połowy XX wieku, aż po dzień dzisiejszy, na całym świecie. Skandynawski design jest znany z połączenia prostoty, rzemiosła, eleganckiej funkcjonalności i wysokiej jakości materiałów. Wyrafinowanie jest obecne w detalach, a meble charakteryzują się dobrze przemyślanymi wymiarami, oszczędnością materiałów i brakiem przeładowania informacjami. Istnieje nawet duński i szwedzki termin, który definiuje tę filozofię: „hygge” odnosi się do przytulności, która zapewnia poczucie dobrego samopoczucia i zadowolenia. Ale w jaki sposób możemy skorzystać z lekcji skandynawskiego designu, aby nasze projekty wnętrz stały się bardziej przytulne i komfortowe?
Jeśli uważamy, że „mniej znaczy więcej”, to najlepiej, aby nasze przedmioty spełniały jak najwięcej funkcji. Jest to bardzo obecne w skandynawskim wzornictwie. Czy są to proste fotele, które obracają się, ułatwiając różne rodzaje interakcji, mobilne lampy, które tworzą różne atmosfery, czy nawet modułowe sofy, które zapewniają różne możliwości wykorzystania, z jednym elementem pozwalającym ludziom patrzeć w różnych kierunkach podczas siedzenia. Modułowość i funkcjonalność odgrywają kluczową rolę w uelastycznieniu otoczenia i umożliwieniu mu przyjęcia różnych funkcji i zastosowań. Na przykład, stolik kawowy Chiva oferuje ukryte rozwiązanie do przechowywania wraz z mechanizmem podnoszenia cienkich blatów, aby zapewnić lepszą wysokość podczas użytkowania.
W Skandynawii, kąt nachylenia słońca jest niski z powodu wysokiej szerokości geograficznej. Daje to regionowi, szczególnie latem, miękkie, sprane światło, bardziej białe, często kopiowane w filtrach do zdjęć i filmów. Budynki z kolei znane są z tego, że najlepiej wykorzystują to naturalne oświetlenie, z dużymi otworami okiennymi i świetlikami. Nie da się zastąpić ciepła i jasności, jakie daje środowisko z dobrym oświetleniem naturalnym, a także sposobu, w jaki oddziałuje ono na przedmioty i materiały. Wykorzystanie naturalnego oświetlenia, kiedy tylko jest to możliwe, poprawi jakość wnętrza, ale w porze nocnej oświetlenie sztuczne również odgrywa podstawową rolę, zapewniając wnętrzom przytulność i spokój. Aby efekt był jak najbardziej zadowalający, oświetlenie musi być dobrze przemyślane i obliczone. Cieplejsze światło, oświetlenie pośrednie i oprawy rozproszone po całym otoczeniu są przydatne w tworzeniu przyjemnej atmosfery we wnętrzach.
Chociaż istnieje kilka istniejących technologii stosowanych w celu odtworzenia estetyki, a nawet tekstury naturalnych materiałów, bardzo trudno jest konkurować z cechami charakterystycznymi kawałka litego drewna lub nawet oksydowanej blachy stalowej. Wykorzystanie naturalnych lub odsłoniętych materiałów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, nadaje przestrzeni osobowość i bardziej złożone tekstury.
Stonowane kolory często dominują w paletach kolorów skandynawskiego designu. Ale to nie znaczy, że nie ma tam miejsca na bardziej otwarte i zabawne kontrasty kolorystyczne. Równowaga jest kluczem do dobrego rezultatu. Innym uderzającym elementem jest odważne użycie ciemnych kolorów. Pochłaniając więcej światła, czarny lub inne ciemne odcienie przynoszą ciepło, a jednocześnie wyrafinowanie do przestrzeni. Trzeźwość wykończenia i kontrasty tekstur Każdy, kto myśli, że skandynawski design jest synonimem chłodu, jest w błędzie. Staranne traktowanie każdej z powierzchni obecnych w projekcie ma znaczący wpływ na to, jak ludzie będą się czuć w danym otoczeniu. Mieszanie naturalnych faktur, takich jak skóra i bawełna, z metalem, na przykład, może stworzyć wyrafinowanie i przyjemny kontrast. Dywaniki i szorstkie tekstury mogą wnieść więcej ciepła i komfortu do domów, a nawet do wnętrz publicznych, takich jak sklepy czy lotniska.
Wszechstronność definiuje to, czym charakteryzują się wnętrza inspirowane stylem skandynawskim. Z tych samych mebli można stworzyć niezliczone możliwości wnętrz, zmieniając wykończenia, łącząc inne powierzchnie i układy mebli. Surowość większości elementów pozwala projektantowi na zabawę, włączając również inne elementy o odważniejszych wzorach lub różnych fakturach.
artykuł zaczerpnięty ze strony archdaily.com